První kapitola parodie stmívani ► Zde ◄ přečti si a napiš svůj názor :)
Spřátelíš ??? ► Zde ◄

Materiály

14. august 2011 at 10:23 | xkajiiikax |  Všeobecně ;) ♥_♥

Materiály
Chirurgická ocel

Nejčastěji vysokojakostní ocel s označením 316L, je nejvhodnější pro výrobu piercingu. Používá se ve farmaceutickém průmyslu pro výrobu tělních implantátů. Je odolná vůči neoxidujícím kyselinám a důlkové korozi, neohýbá se, neláme se, nemění barvu, na povrchu se netvoří žádné skvrny, je hypoalergenní (nejsou na ni žádné alergické reakce), neuvolňuje žádné niklové soli, či minimálně - samotná chirurgická ocel sice určité množství niklu obsahuje, ale leštěním vzniká na povrchu vsrtva, která uvolňování niklu zabraňuje. Přesto se velice vyjímečně najdou jedinci trpící alergii na nikl (zhruba 10 procent populace). Výhodou materiálu je jeho nízká cena, trvalý vzhled, snadné čištění či dlouhá životnost. Nevýhodou je velká váha. Nevýhodou také může být, zejména u masivních náramků její odolnost - při úrazech zaháknutím může dojít opravdu vážným zlomeninám. Někteří odborníci doporučují používat chirurgickou ocel až po zhojení piercingu po aplikaci titanu nebo bioplastu - u méně kvalitních výrobců může docházet k nepatrnému úniku niklu či mědi do organismu. U kvalitních šperků je ovšem toto riziko prakticky nulové. (U prodejců šperků - platí i ostatní materiály - žádejte certifikát kvality a prohlášení o posouzení shody materiálu). Legislativa EU se snaží chirurgickou ocel vytlačit pro
čerstvé piercingy.
Titan

Velice oblíbený materiál pro výrobu piercingu. Nekoroduje, je hypoalergenní (nevytváří alergické reakce), nejsou známé žádné zásahy do enzymatických reakcí organizmů. Nejčastěji se pro šperky používá titan s označením 23. Při výrobě lze elektrolýzou vytvářet různobarevné vsrtvy - od původní stříbrnošedé po celou škálu barev. Je lehčí než chirurgická ocel, je možné sterilizovat v autoklávu. Některými odborníky na materiály je doporučovaný jako vhodnější na prvo piercing. Vlastnosti titanu jsou známé mnohem déle než vlastnosti chirurgické oceli, tudíž prý přesněji víme, co "od něho čekat." Nevýhodou je vysoká cena výroby prvotního kovu.


Bioplast

Či také biokompatibilní plast. Původně jde o plastové hmoty získané z biomasy. Nejprve byly navrženy na plastové výrobky, kde nebyla nutná mnoholetá životnost - plastové příbory, květináče, tašky…Na piercingové šperky se nejčastěji používá PTFE, což je polytetrafluoretylen, známý spíše jako Teflon. Nezpůsobuje alergické reakce. Další výhodou je jeho ohebnost, pevnost a pružnost, možnost produkce nekonečných barevných variací a samozřejmě nízká cena. Ideální pro výrobu jazykovek nebo labret, nepoškozují ani zuby, ani dásně. Pro svojí lehkost jsou ideální tež pro surface piercing. Velikou výhodou je jednoduchá možnost zkracování šperků, je možné je jednoduše zkracovat i bez vyjmutí šperku. Nevýhodou může být jejich poničení kousáním, či jinou mechanickou zátěží.

Niobium

Materiál s výbornými vlastnostmi. Na piercing je vhodný pouze materiál nejvyšší čistoty. Použití nomibia je ale determinováno příliš vysokou cenou, takže se s ním setkáváme velice zřídka.

Zlato

Pro účel výroby piercingových šperků se doporučuje použití 14ti nebo 18ti karátového zlata. Nevýhodou je jeho měkkost a tím i možnost poškození povrchu šperku. Takový šperk potom může způsobovat dráždění kůže. Zlato vyšší ryzosti je zase příliš měkké a tak se může snadno poškodit závit na šperku či šperk samotný. Zlato by se nikdy nemělo používat při aplikaci, snadno vznikají alergické reakce, někdy i dost vážné. Při výrobě se též do materiálu přidává malé množství alergenního niklu. Pokud se o zlato pravidelně nestaráme, časem zoxiduje (zčerná), je též mnohem náchylnější v kontaktu s jinými běžnými chemickými prvky. Dle mého názoru se piercing ze zlata používá pouze proto, že jde o tradiční šperkařský materiál, u některých lidí může jít o výraz jakéhosi snobství. Piercing ze zlata musí být označen Státním puncem ČR. Punc uděluje Puncovní úřad, který zkontroluje ryzost zlata. Šperk, který je neoznačený, se nesmí prodávat.

Stříbro

Ryzí stříbro je tvrdší než zlato, přesto i zde platí v podstatě stejné nevýhody. V případě piercingu tento materiál již skoro stoprocentně vytlačila chirurgická ocel. K aplikaci stříbro absolutně nedoporučujeme, v případě nošení pouze jedincům, kteří jsou si zcela jisti, že netrpí alergiemi na tento kov. A to samozřejmě platí i pro náramky, naušnice, řetízky atd. Nejčastěji se používá stříbro s označením 925. Poměrně častá bývá šperk z titanu či chirurgické oceli, doplněný ozdobou právě ze stříbra.

Bronz

Použití nachází pouze minoritně - v žádném případě ale nedoporučujeme k aplikaci. Stejně jako u zlata a stříbra se používá až pro zhojený piercing. Používá se spíše u uměleckých, zejména tepaných šperků. Jeho záporem je i barvení kůže způsobené reakcí na tělesný pot.

 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement